„Oduvek sam voleo sve što je u vezi sa mašinama. Još se u detinjstvu u meni rodila želja da jednog dana radim nešto što ima veze sa alatima i mašinama. Kada sam odrastao, život me je odveo u drugom smeru. Upisao sam fakultet i stekao diplomu ekonomiste. Ali, ona ideja o mašinama, koja mi se javila još u kad sam bio dete, nije me napuštala“, započinje priču svoju preduzetničku priču Milan Krasić.
Njegovi roditelji su više od 20 godina razvijali mali biznis. „Dok su mama i tata radili u prodavnici, godinama sam im pomagao i uporedo se školovao. Spajanje praktičnog i teoretskog znanja me je definitivno usmerilo ka pokretanju sopstvenog biznisa“. Tako nastaje preduzeće „Blokara Krasić“ koje se bavi izradom proizvoda od betona namenjenih građevinarstvu. Glavni kupci su stovarišta, investitori i pravna lica koja grade različite objekte, ali i fizička lica koja grade kuće. „Mi proizvodimo četiri vrste bloka, tri vrste stubova i ivičnjake. Uglavnom poslujemo u okviru Velike Plane i okruženja. Poslednjih godinu dana sve više firmi nas zove i hoće da sarađuju sa nama. Iako je konkurencija jaka, za kratko vreme smo se izdvojili na tržištu zbog kvaliteta i niže cene proizvoda“, navodi Milan i dodaje: „Ovaj posao je specifičan, jer se radi pod otvorenim nebom, na betonskoj pisti, pa nam i rad dosta zavisi od vremenskih uslova. Blokove proizvodimo pomoću mašina koje imaju kalup u koji stavljamo materijal, koji se potom suši i pakuje i kamionima prevozi do klijenata.“
Mašina na kojoj je Milan godinama unazad radio je bila zastarela, jer se sve ručno radilo, ali sredstava za nabavku nove nije bilo. Konkurs koji je raspisao EU PRO postaje prilika za Milana da dođe do mašine koju je želeo. „S obzirom na to da sam nisam imao novac za nabavku nove mašine, seo sam za računar i na internetu tražio načine kako da dođem do određenih sredstava. Kada sam video javni poziv za bespovratna sredstva Evropske unije rešio sam da se prijavim. Iskreno, bio sam skeptičan, ali sam sebi rekao – idem do kraja, jer nemam šta da izgubim“, iskreno nam priča Milan i nastavlja: „Uspeo sam da dobijem donaciju i da nabavim mašinu za betonsku galanteriju. Ona je pokretna i može mnogo više da proizvede od stare mašine, a što je još važnije blokovi koji se proizvode na ovaj način su mnogo kvalitetniji. Na ovoj mašini se samo zameni kalup i ona radi različite vrste i veličine blokova. Za razliku od stare mašine koju smo imali, sa ovom smo automatizovali proizvodnju jer se sama pomera i sve radite sa džojstikom.“
Milan navodi da je ovo tek početak razvoja njegovog preduzeća, jer ima mnogo planova za naredni period. „Podsticaj i podrška koju sam dobio od EU preko programa EU PRO, usmerila me je na neki način da dalje razvijam biznis. Pre svega želim da proizvodim veću količinu betonskih blokova, proširim betonsku pistu na kojoj se prave blokovi i uspostavim saradnju sa još firmi i tako proširim svoje poslovanje na celu Srbiju. Za sada imam dva zaposlena radnika, a plan mi je i da povećam broj zaposlenih,“ zaključuje Milan. Deo projekta koji je EU podržala podrazumeva i društveno-odgovorno poslovanje preduzetnika nakon donacije koju su dobili. Milan je odlučio da pomogne svojim najmlađim sugrađanima, zaključujući da je njima pomoć uvek potrebna. „Donirali smo klupe za školski park i stubove za pravljenje ograde u Osnovnoj školi „Karađorđe“ u Velikoj Plani. Đaci su sada bezbedniji, imaju lepo i sređeno okruženje za druženje, a možda se baš tu rodi neka nova preduzetnička ideja.“
Pored ovog preduzeća, više od 200 malih biznisa u regionima Šumadije i Zapadne Srbije, Južne i Istočne Srbije je dobilo EU finansijska sredstva kroz program EU PRO, a sve u cilju unapređenja proizvodnje i otvaranja novih radnih. Na ovaj način je Evropska unija, u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije Republike Srbije, obezbedila više od 4,3 miliona evra podrške preduzećima širom Srbije.
Aktivnosti EU PRO-a, programa koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa ukupno 25 miliona evra. Program ima za cilj da doprinese povećanju konkurentnosti mikro i malih preduzeća, poboljšanju poslovnog okruženja i unapređenju socijalne kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije. Aktivnosti na terenu sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).